Delegeretforsamlingen

Delegeretforsamlingen er a-kassens øverste myndighed. 

Forsamlingen vælger hovedbestyrelsen og fastlægger kontingentet. Delegeretforsamlingen mødes hvert andet år og valg til delegeretforsamlingen sker hvert fjerde år. Hovedbestyrelsen vægter, at alle delegerede er godt informerede og har mulighed for at følge med i DSAs virke, hvorfor du som delegeret vil modtage referat fra hovedbestyrelsesmøderne.

Næste valg til delegeretforsamlingen afholdes i 2024.

Se stemmeprocent og fordeling på regioner og faggrupper for delegeretvalg 2020  

 

Delegeretforsamlingen 2020 – 2024

Bioanalytikere

  • Conni Smith
  • Dinah Sloth Andersen
  • Hanne Nielsen Bonde
  • Kirsten Strauss
  • Ole Michael Raun Hansen
  • Bo Christensen (suppleant)

Ergoterapeuter

  • Anna-Marie Stig Laustsen 
  • Anne Theilgaard Jacobsen 
  • Karina Ethelberg Bach Jensen 
  • Kristian Obenholt 
  • Maj Britt Middelhede Olsen 
  • Maria Løvstrøm Jensen

Fysioterapeuter

  • Christian Jesper Engvad Madsen
  • Karsten Kragerup Rasmussen
  • Kim Schousboe
  • Kirsten Ægidius
  • Mette Kjærulff
  • Morten Topholm
  • Sanne Jensen
  • Stine Bøgh Pedersen
  • Tine Nielsen
  • Pernille Uhrskov (1. suppleant)
  • Jeanett Guldager Olsen (2. suppleant)
  • Morten Vang Jensen (3. suppleant)

Jordemødre

  • Anita Barbesgaard

Radiografer

  • Karina Henriette Frølich

Sygeplejersker – Nordjylland

  • Bente Marianne Yder
  • Helle Kjærager Kanstrup
  • Jytte Wester
  • Leif Strickertsson
  • Lene Holmberg Jensen
  • Frida Karoline Skytt (1. suppleant)
  • Laila Mikkelsen (2. suppleant)
  • Britta Bastholm Vistisen (3. suppleant)
  • Kim Bonde (4. suppleant)
  • Maria Gade Madsen (5. suppleant)

Sygeplejersker - Midtjylland

  • Bente Alkærsig Rasmussen
  • Dorthe Goul Pedersen
  • Hanne Marie Langkilde Lauesen
  • Henrik Fonseca Larsen
  • Jacob Gøtzsche
  • Jeanett Streit Jessen
  • Jens Jul Jørgensen
  • Lone Krog
  • Maryam Ostad Mehdi Kashani
  • Palle Ruben Moesgaard Ravn
  • Sola Marie Ringgaard
  • Trine Balker
  • Karina Theilgaard Bollerup Lykkeberg (suppleant)

Sygeplejersker – Syddanmark

  • Dorte Lina Vejlgaard
  • Ina Kristensen
  • John Christiansen
  • Jytte Pharao-Bonde
  • Line Gessø Hansen
  • Louise Ottosen
  • Mads Dippel Rasmussen
  • Mette Mølgaard Hansen
  • Thomas Rungstrøm
  • Tove Holmager
  • Margith Brenøe Nielsen (1. suppleant)
  • Birgitte Adler Hansen (2. suppleant)
  • Stine Juul Hansen (3. suppleant)
  • Helle Kruse Hansen (4. suppleant)
  • Anita Søbæk Olsen (5. suppleant)
  • Nadia Elkjær Poulsen (6. suppleant)

Sygeplejersker – Sjælland

  • Anja Hoyer Didriksen
  • Annette Schjermer Møller
  • Brith Aagaard
  • Ea Frederikke Stendahl Berg
  • Ulla Birk Johansen
  • Ulla Jenner Rasmussen
  • Michael Steensen-Bech (1. suppleant)
  • Pernille Bach Tengberg (2. suppleant)
  • Annika Sommer Jørgensen (3. suppleant)
  • Grith Elisabeth Brygger (4. suppleant)
  • Nickolai Nordsmark (5. suppleant)

Sygeplejersker – Hovedstaden

  • Anne Jagd
  • Anne Mette Bundgaard
  • Dorte Lindstrøm Vilstrup
  • Hannah Ejsing Olsen
  • Hanne Krogh
  • Harun Demirtas
  • Inger Margrete D. Siemsen 
  • Jeanette Erceninks
  • Kristina Helen Robins
  • Lene Bührmann
  • Linda Marie Mortensen
  • Morten Kvist
  • Tina Fyrkov
  • Xenia Mortensen
  • Marie-Laure Louise Servant (1. suppleant)
  • Vera Christensen (2. suppleant)
  • Lone Munk Andersen (3. suppleant)
  • Caroline Fenger (4. suppleant)
  • Hanne-Lene Hedegaard Nielsen (5. suppleant)
  • Irene Maj Ennis (6. suppleant)
     

Rejseafregning

Er du medlem af Hovedbestyrelsen eller Delegeretforsamlingen, kan du få godtgjort dine udgifter i forbindelse med møder. Du får i forbindelse med mødeindkaldelsen tilsendt en oversigt over, hvordan du får refunderet de forskellige udgifter. 

Er du i bil, skal du benytte denne blanket: Rejseafregning for HB og Delegeretforsamlingen 


Til top