UDBETALING LIGE EFTER PÅSKE

Vi har desværre haft problemer med at gennemføre en udbetaling. Derfor vil en mindre gruppe medlemmer opleve, at de først får udbetalt ydelser efter påske. Forventningen er, at pengene er til disposition tirsdag efter påske, men desværre kan banken først garantere, at pengene er indsat på kontoen onsdag den 7. april. Vi beklager forsinkelsen i udbetalingen.

Pres på sagsbehandlingen

Så vi har pres på vores sagsbehandling i øjeblikket. Derfor kan du opleve, at der går lidt længere tid med at behandle af din henvendelse og sag. Henvendelser, der handler om udbetaling af dagpenge, er vores første prioritet.


Du kan selv hjælpe til en hurtigere sagsbehandling ved at benytte MitDSA på hjemmesiden. Fra søndag d. 21. marts kan du aflevere dit dagpengekort her.

Er du nyledig, skal du sende en ledighedserklæring ind – gerne sammen med den nødvendige dokumentation. Det er fx erklæring om fravær og lønsedler. Blanketterne kan du finde på MitDSA.

Vi arbejder på at komme alle henvendelser og sager igennem bedst og hurtigst muligt.

PrintSend til

Mit DSA

Log på Mit DSA og få adgang til blanketter