Opgørelse af pensioner
Det er en betingelse for efterløn, at alle dine pensioner er indberettet til DSA, og værdien af dem er opgjort. Det skal ske lige inden, du bliver 60 år.
Oplysninger om pensioner i pengeinstitutter, livsforsikringsselskaber, pensionskasser mv. bliver indberettet elektronisk til os. Du skal selv oplyse om alle andre pensioner, fx pensioner fra udlandet.
I helt særlige tilfælde kan DSA udbetale efterløn i op til seks måneder, selv om pensionerne ikke er indberettet og opgjort. Dette er muligt, hvis det ikke er din skyld, at a-kassen ikke har fået oplysningerne.
Hvad bruger vi oplysningerne til
Før du får udbetalt efterløn skal der ske [fradrag for dine pensioner]. Din efterlønssats er derfor afhængig af, hvor meget du har sparet op i dine pensionsordninger og om du får dine pensioner udbetalt.
PKA-pension
Er du overenskomstansat, skal du i god tid kontakte PKA, hvis du har spørgsmål om din pension. Adresse og tlf.nr. er:
PKA - Pensionskassernes Administrationskontor
Tuborg Boulevard 3
2900 Hellerup
Tlf. 39 45 45 45.
Tjenestemandspension
Er du tjenestemand, skal du kontakte lønningskontoret på din arbejdsplads for at få oplysningerne om din pension.